Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona   03
                

Marek "mmxY2k" Szendzielorz



OLED Pioneera
W pierwszym kwartale przyszłego roku korporacja Pioneer ma zamiar rozpocząć produkcję ekranów OLED (Organic Light Emitting Diode). Ekrany, które pojawią się na rynku w marcu, będą miały przekątną 2,4 cala. Wyświetlany na nich obraz kolorowy obraz (262 tysiące barw) ma się charakteryzować rozdzielczością 240x320 punktów. "Czas życia" OLED-a określono na 10 tysięcy godzin. Ekrany OLED wykorzystują zjawisko świecenia niektórych składników organicznych po dostarczeniu odpowiedniego napięcia. Dzięki temu do oglądania obrazu na płaskim ekranie niepotrzebne jest źródło światła, podświetlające od tyłu ekran. Ekrany OLED mogą być więc cieńsze i lżejsze niż panele LCD. Charakteryzują się one również lepszą jakością obrazu. źródło: chip.pl

GeForce 6600GT AGP

Wodoszczelny MP3 od Sony
W ofercie Sony pojawił się nowy odtwarzacz MP3 z serii S2 Sports Network Walkman - NW-S23 S2. Według informacji producenta jest to najlepszy wodoodporny odtwarzacz dostępny na rynku. Niestety, nie podano skali jego wodoszczelności - prawdopodobnie więc lepiej nie zanurzać go pod wodę. Urządzenie odtwarza muzykę w formacie Sony ATRAC3/ATRAC3plus oraz najpopularniejsze pozostałe formaty - MP3, WMA i WAV. Dodatkowo odtwarzacz jest kompatybilny z sieciową usługą Connect. NW-S23 S2 posiada wbudowane 256MB pamięci flash i port USB 1.1. Urządzenie zasilane jest z pojedynczej baterii AAA i umożliwia słuchanie muzyki przez ok. 70 godzin. Zewnętrzne wymiary nowego odtwarzacza Sony to 97 x 47 x 19,5mm, a jego waga wraz z baterią wynosi niecałe 60g.

źródło: benchmark.pl

Żółte AGP
Na azjatyckim rynku można już nabyć kartę graficzną GeForce 6600GT działającą na slocie AGP. Producentem tego urządzenia jest firma Inno3D. Model APG nie różni się właściwie niczym od modelu PCI E. Oprócz "wtyku" AGP i specjalnego układu-mostka pozwalającego na działanie karty w AGP karta prezentuje się identycznie. To samo tyczy się specyfikacji: 8 potoków renderujących, 3 wierzchołkowe, taktowanie rdzenia - 500MHz, pamięci - 1000MHz (128bit). Cena także taka sama co PCI E - 215 dolarów.

źródło: tweak.pl

Szybsza "emka”
Intel zaprezentował nowy model mobilnego procesora - Pentium M 765. Wykonany w technologii 90 nanometrów układ jest składnikiem technologii Centrino. Chip taktowany jest zegarem o częstotliwości 2,1 GHz, współpracuje z 400-megahercową magistralą FSB i wyposażony został w 2 MB pamięci podręcznej drugiego poziomu oraz obsługę technologii SpeedStep. Hurtowa cena układu przy zakupie 1000 sztuk wynosi 637 dolarów (za jeden egzemplarz).

źródło: chip.pl

Serwer ze SLI?
IWILL prezentuje nową serwerową płytę główną pracującą z procesorami Intel Xeon wyposażoną w dwa sloty graficzne PCI Express wspierające technologię SLI. IWILL DN800-SLI, bo tak brzmi pełna nazwa nowego produktu firmy, oparta jest o chipset E7525. Posiada 4 sloty pamięci DIMM ECC DDR266/333 SDRAM z maksymalną pojemnością równą 8GB. Premiera na rynku zapowiedziana została na grudzień tego roku.

źródło: tweak.pl
IWILL DN800-SLI


Satelita skonstruowany "przez internet"
Europejska Agencja Kosmiczna ESA rozpoczęła montaż satelity, który został zaprojektowany przez 250 studentów w ramach internetowej inicjatywy Express. 250-osobowy zespół pracujący nad satelitą SSETI (Student Space Education and Technology Initiative - Studencka Inicjatywa Edukacji i Technologii Kosmicznej ) ani razu nie spotkał się fizycznie w pełnym składzie. Większość prac koordynowanych jest przez internet - za pośrednictwem wymiany dokumentacji, ale też np. poprzez strony WWW, na których prezentowane są odświeżane na bieżąco zdjęcia z kamery umieszczonej w uczelnianych laboratoriach. W pracach biorą uczelnie z całej Europy (w tym studenci z Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu Wrocławskiego) oraz z Japonii.
Satelita będzie miał kształt kostki o wymiarach 60x60x70 cm. W jednej obudowie umieszczone zostaną trzy mniejsze satelity, które mają przekazywać zdjęcia Ziemi, służyć jako przekaźnik dla amatorskiej komunikacji radiowej, a także testować system komunikacyjny dla kolejnego 'studenckiego' satelity - ESEO. Inicjatywa Express jest bowiem przede wszystkim technologicznym i logistycznym testem przed wystrzeleniem ESEO, a równocześnie przedsięwzięciem, które ma umotywować biorących udział w pracach studentów. ESEO będzie ważyć ponad 100 kg i zgodnie z planem ma zostać wyniesiony na orbitę geostacjonarną w roku 2007. Studenci muszą ukończyć swoje prace przed końcem listopada, gdyż później rozpoczną się długotrwałe procedury testujące wytrzymałość satelity na warunki panujące podczas misji. W lutym satelita trafi na rosyjski kosmodrom Plesetsk. W maju zostanie wyniesiony na orbitę przez rakietę Ariane 5.

źródło: benchmark.pl

Nowe procki
Advanced Micro Devices zaprezentował we wtorek 19 października 2004 r. procesor Athlon 64 FX-55.
Układ pojawi się wraz z chipem Athlon 64 4000+. FX-55 ma być o 8,7 procent wydajniejszy od modelu 4000+. Podobnie jak to było w przeszłości, na nowy procesor AMD odpowie Intel. W przyszłym miesiącu zaprezentuje on układ Pentium 4 Extreme Edition taktowany zegarem o częstotliwości 3,46 GHz. Zarówno przedstawiciele AMD, jak i Intela odmówili skomentowania informacji dotyczących niezaprezentowanych jeszcze produktów.

źródło: chip.pl

Athlon 64 FX-55.

XGI walczy
Wygląda na to, że firma XGI idzie w zaparte i ma ochotę włączyć się do gry w tworzeniu silnych kart graficznych przeznaczonych do użytku domowego. Przedstawiciele firmy poinformowali, że w niedługim czasie planują stworzyć nowe układy graficzne, który wspierały będą Shader Model w wersji 3.0. Na początku przyszłego roku możemy się spodziewać układów: XG45, XG47 i XP10. Dwa pierwsze to układy Desktopowe, z czego XG45 będzie przeznaczony dla wymagających użytkowników a XG47 dla mniej wymagających. XP10 znajdzie swoje miejsce w komputerach przenośnych. Szczegółowe specyfikacje nie zostały jeszcze podane, jednakże możemy się ich spodziewać lada moment. źródło: tweak.pl

Drive FlashPoint
Firma Xmultiple opracowała przenośną pamięć Pen Drive - FlashPoint, która umożliwia wymianę danych z innym nośnikiem USB bez udziału komputera. Dzięki temu rozwiązaniu skopiowanie danych pomiędzy dwoma Pen Drive�ami sporowadza się wyłącznie do połączenia obydwu urządzeń poprzez 'przejściówkę' USB. Dotychczas w tym celu trzeba było skorzystać z pośrednictwa komputera, a przenoszone dane musiały przynajmniej chwilowo znaleźć się na twardym dysku. Oczywiście wymiana danych jest możliwa pomiędzy FlashPointem a dowolnym innym urządzeniem ze złączem USB. Warte podkreślenia jest także to, że zewnętrzne wymiany nowości Xmultiple są takie same jak większości obecnie dostępnych standardowych Pen Drive�ów. FlashPoint może pracować z systemem Windows lub Mac. Pen Drive Xmultiple z 512 MB pamięci kosztuje ~100 USD.

źródło: benchmark.pl


Sucha woda
Naukowcy z firmy Tyco stworzyli suchą wodę. Ciecz została nazwana „sapphire”. Nowy wynalazek nie zwilża stykających się z nim przedmiotów ( jeden z testów polegał na polaniu „sapphire” włączonego laptopa, komputer mimo tego ze został niemal kompletnie zalany działał dalej bezproblemowo !!! ). Wszystko co wejdzie w kontakt z wynalazkiem Panów z Tyco, pozostaje po prostu suche. „Sapphire” nie przewodzi także prądu. Niestety z informacji dostępnych w sieci nie można dowiedzieć się nic na temat właściwości termicznych nowej cieczy, nie wiadomo więc czy będzie ona nadawać się do odprowadzania nadmiaru ciepła z PC.

źródło: chip.pl

Sony NW-S23 S2



  Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona   03